remontika, episood 398: “Seiklused savikrohviga”

hoomamatu 10 kommentaari

Ükskord ammu läksime Majatohtrisse ja ostsime mingi suvalise jupi pilliroomatti ja kolm kotti savikrohvi.

Siis sai raha otsa.

See oli umbes… kevadel? Ma ei tea, lumi oli vist maas. Ammu, ühesõnaga.

Ühel õhtul x aega hiljem otsustasin ma, et okei, hakkaks siis pihta. Võtsin pilliroomati ja redeli ja klammerdaja ja pärast pisukesi dramaatilisi stseenikesi abielust (“No mis sa hakkad nüüd siin vastu õhtut! See pole ju kümne minuti töö!”)… võtsin asja järgmisel päeval uuesti ette ja tegin täpselt viie minutiga ära.

Siis see asi seisis mul seinas pikka aega, kuni ühel õhtul eelmisel nädalal kupatasin Mallu appi mulle kappi nihutama, et saaks lõpuks krohvima asuda. Ja siis me krohvisime täna nagu KAKS LOLLI. Muidu läks kõik väga libedalt (märg krohv on päris libe, kui jala alla jääb), krohvimine ISE ei võta peaaegu üldse aega, aga kogu see segamine ja asjatamine ja hiljem kogu selle savi juustest, põrandalt, riiete küljest ja näost ära saamine on see peamine.

Nüüd on neljandik seinast tehtud. Või noh, vaja veel teine kiht peale kanda, enne peab sein ära kuivama jne. Krohvimine on tõesti imelihtne! Kui keegi ainult pidevalt krohvi ette annaks ja pärast kõik ära koristaks…

Et aga kogu elutoasein tehtud saaks, oleks vaja umbes poolteist rulli pilliroomatti (50€/rull) ja umbes 9-10 kotti savikrohvi (10€/kott)… Mnjaa. Oli mul alles geniaalne idee savikrohvi oma paleeseinte tegemiseks kasutada! Noh, muidugi, nüüd olengi asja revideerinud-kalkuleerinud ja praegune plaan on kasutada köögis lubikrohvi (odavam + sobib niiskesse ruumi paremini) ja seintel, mis pole välis- või naabritega ühendavad seinad, tapeeti. Ning soojustamist vajavad seinad saavad esialgu soojustuse+saepuruplaadi ja siis saaks küll juba rahul olla ja edasi vaadata, kas ja mida.

Ei tea, kas peaks mingi heategevusoksjoni korraldama? Daki seinad talveks krohvitud? Või noh, oleks tore, kui selle ühegi saaks. Teised tegemata seinad (kontor ja köök) tahavad niikuinii soojustust ja saepuruplaati, krohvimisega polegi nii väga kiire.

Igal juhul, pikemalt saab lugeda meie krohviseiklustest Naistelehe Nipiraamatust (ja kui seal on ära ilmunud, kirjutan soovi korral detailsemalt ka, juhuks kui kellelgi endal sama plaan ja otsib vihjeid-kogemusi), seniks paar meeleolukat pilti.

Plaks-plaks ja raha tuleb!

Kus ikka naised savisegu valmistavad? Vastus: käepärastes anumates.

Esialgu tundus küll, et siia ma jäängi mätserdama…

…aga oh imet! Vähem kui tunni ajaga oli juba tehtud!

Ja juba esimene kiht on nii lahe, et kui teine ka panna, ära silendada ja ehk mõni värvgi peale tõmmata… Mm… savikrohvseinad… mu lemmikud!

Ja lõpetuseks savimaski!

 

10 thoughts on “remontika, episood 398: “Seiklused savikrohviga”

 1. Triinu

  Just tegeleme krohvimisega. Kunagi mitu aastat tagasi sai esimene kiht pandud, nüüd siis teine peale. Ootan siis Nipiraamatut :).

 2. kateriviteri

  seda maski-värki ärge ikka jumalapärast lubikrohviga proovige! mul sõi lubikrohv isegi nahksetest töökinnastest läbi…

 3. Ülle

  Sellest infost pole sul nüüd ena suurt abi vist, aga pilliroomati saab ise teha ja savi on võimalik samuti Eestimaa loodusest saada. Tõsi küll, Põhja Eestis seda ilusat punast savi eriti laialt ei ole ja Lõuna Eestist toomine läheb kallimaks kui savi poest ostmine, pealegi oleks Sul vaja maaomanikku, kes enda maapeal kaevata lubab.
  Meil Võrumaal on paar kõrvalhoonet eelmise sajandi algul punasest savist tehtud, ja elumajas on samuti seespool savikrohv ja kogu see materjal on kodukootud ning oma 80 aastat edukalt seinas. Praegu ei ole aega googeldada, aga olen näinud õpetust, kuidas puhast savi eraldatakse ( mulla -savi -liivasegu pannakse veega täidetud tünni ja siis midagi settib ja midagi eraldub, täpsemalt ei mäleta, mätsimist on aga samas kui palgatööd millega ehitusmaterjalide ostmiseks raha teenida on vähe, võib üritada selle raha teenimise etapi vahele jätta ning ehitusmaterjale niisama hankida) Pillirooga on meie kandis veidi keerulisem, Sinul aga lihtsam, samas see ei kaalu palju ja sõiduautos annaks ka ära tuua.
  Tegelikult ma olen teoorias tugev, mees ainult ohkab mu jutu peale ja seab sammud ehitusmaterjalide poodi 🙂

  1. daki Post author

   Ülle, ma kindlasti proovin – meil suvilas oma saviauk olemas, oleks patt ehitusmaterjal lihtsalt – pun intended – metsa vedelema jätta:)

   Soodomakomorra, sul on täiesti õigus, ma olen ise ka avastanud, et mind ümbritseb pidevalt erinevatel levelitel armsus:)

   Kateriviteri, kindlasti mitte! Chemical burns pole mu bucket listis

   Triinu, oh, coolio, ma muretsengi, et kas teise kihi jaoks leiab raha. Aga siis ta võib ju seista seinas niisamagi, nagu näha:)

   Katskatskats – Mallul läätsed:)

   Inga, Miilur-Piilur kõige asjalikum! Veel eilegi pesime telekaekraani savistest käejälgedest puhtaks…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.