õunatüdruk

hoomamatu 14 Replies

Huvitaval kombel – või mitte nii väga huvitaval – ei ole ma viimasel ajal enam FBst teateid saanud, kui keegi muga seal suhtleb. Häbiväärne möödalask mu poolt, et ma uuendustega kaasas ei suuda käia. Noh, igal juhul. Tikker ja Evu nõudsid nimelt, et ma oma uuest arvutist räägiks ja kõikidest blogivõlgadest, mis mul on, on see ka tõepoolest õhus veel. (Lisaks Kindle’ist peaks veel rääkima, võlgu on veel kaks “Tere, Daki” rubriigi asja… Ma ausalt püüan nüüd lähipäevil ära teha!)

Ühesõnaga, minust sai mäkipede.

Juhtus nii, et mu ülinumps Samsung N150 osutus minu vajaduste jaoks siiski natuke liiga väikseks. Ta on küll ilus, aga võimsust eriti pole. Samas, kas netbookidel peakski olema? See sobis hästi kaasasvedamiseks ja tekstitöötluseks, aga mina ju tahan photoshoppida, sarju-filme vaadata, kaheksat tuhandet täbi korraga lahti hoida jne. Ja kuigi Samsung oli ÕUDSELT ILUS, oli ta siiski säästupill. Ma päriselt ei saa aru, miks poodides ILUSAID arvuteid nii vähe on?! Miks peavad kõik sülarid olema koledad mustad või hallid?

Septembri alguses sain ma natuke suurema summa raha ja ma otsustasin teha südame kõvaks. Isa hoidis Milat, mina sõitsin Kristiine keskuse mäkipoodi ja nõutasin endale MacBook Airi. 13tollise. Viie minutiga oli ost käes ja nii lihtsalt see käiski. Ma pole elus korraga nii palju raha kulutanud ja see võttis vaid viis minutit.

Kõigele eelnes muidugi pikk kahtluste-kõhklusteperiood. Küsitlesin oma mäkiomanikest sõpru ja uurisin hilistel öötundidel, silmad krõllis peas, et mis selles mäkis siis nii erilist on.

Tänaseks ma ei tea ikka veel, mis temas nii väga erilist on. Kõik on teistmoodi. Paljud asjad – näiteks skrollimine – on tehtud selliseks, et ma ei saa aru, miks keegi varem selle peale tulnud pole! Sisuliselt on touchpadiga võimalik ekraani kerida sama loogikaga, nagu puutetundliku ekraaniga telefonidel (ja, ma eeldan, et ka tahvelarvutitel). Puudub igasugune installimine, kui asja alla tõmbad, siis see kohe ongi olemas. Segadusse ajab see, et nii palju erinevaid võimalusi on, kuidas arvutit oma käe järgi sättida (tuletagem meelde, et win7 starteril ei lubatud kasutajal isegi taustapilti vahetada). Kartsin, et eraldi nõuab harjumist Ctrl klahvi puudmine ja Command klahv, aga eksisin. Sellega harjumine läks kõige valutumalt. Valulik on praegu neid erinevaid shortcute meelde jätta, mille jaoks Windowsi arvutitel eraldi nupud olid. Mõnes mõttes on tõesti mugavam, kui klaviatuur on väiksem ja “prügivabam”, sest nii paljusid asju annab ju shortcuttideks teha. Aga, ma kujutan ette, et igaühele ei meeldi hakata asju pähe õppima, kui ta uue arvuti saab. Paljud kasutajad tahavad delete-nuppu ja mismõttes peab meelde jätma, et delete=fn+backspace?!

Minu jaoks on häiriv peamiselt see, et ma ei tunne seda süsteemi. Winiga teadsin ma täpselt, millised programmid on üleliigsed ja mille võin ma kohe maha lasta. Ma teadsin, kus nurga taga on peidus kõik need väikesed asjad, mida mul asjade enda käe järgi seadistamiseks vaja on. AGA. Ma olin seda kõike saanud ka… 15 aastat õppida. Ma arvan, et kui natuke aega anda, siis saab mulle ka Mac sama selgeks.

Häirivaid asju on veel, näiteks Finderis (mis on siis mäki kaustahaldur) puudub cut ehk lõikamise võimalus. Ma liigutan igapäevaselt faile kaustade vahel ringi ja ERITI TÜÜTU on see, et peab tegema kopi, siis sihtkaustas paste ja siis pead veel TAGASI minema, et originaalfailid ära kustutada. Totaalselt jabur. See võib saada peamiseks komistuskiviks minu ja Mäkinaatori suhtes.

Veel saabus üllatusena fakt, et mu suht uus kõvaketas mäkiga ei ühildu, kuigi ma SPETSIAALSELT küsisin seda iDealist enne ostmist. Seda oleks võinud küll mäkipoe töötaja teada, et NTFS ei ühildu. Nüüd peangi uue kõvaketta ostma, sest mul ei ole võimalik kuskile 1T andmeid kopeerida, et kettale format teha ja ta mäkile sobivasse süsteemi teisendada. Oh well. Nagu meil vähe neid juhtmeid ja värke siin ei vedeleks.

Ka ei ole ma veel jõudnud iWorksiga tööd teha ehk siis ma ei oska kommenteerida, kuidas mina ja tekstitöötlus siin läbi hakkame saama. Eriti siis, kui on vaja kiirel toimetamisperioodil vahetada kommentaaride, paranduste jne tekstifaile erinevate autorite (ja opsüsteemide) vahel. Seda kardan ma kõige rohkem, et mingid asjad ei ühildu. Nojah, siis on alati mul võimalus ju osta või varastata Office Macile. Aga kuna ma üldse pole tööd teinud lähiajal (peaks vist), siis jah, see ootab veel ees. Avasin praegu korraks ühe toimetamisel oleva faili ja tõmbas silme eest kirjuks. Jah, tuleb kõvasti ümber õppida mingeid spetsiifilisi asju…

Henrik muide kirjutas Digis just, et MacBook Air on parim sülearvuti, mis praegu turul saada. Kipun temaga nõustuma, kuigi mul võrdlusvõimalust vähe. Mänge ma ka veel pole proovinud mängida, aga kõik need väikesed (aga kohati ressursinõudlikud) pisiasjad, mida ma päevade jooksul arvutis teen, on ta kenasti välja vedanud.

Mäkinaator on kerge ja õhuke. Ta on kiire. Ta on vaikne. Ta on erakordselt ilus, pärast seda, kui ma Etsyst talle decalid peale tellisin. (Ühed tellisin veel, kui need ära kuluvad.) Ta ei ole väike (mõttes, et ta on ikkagi 13 tolli) ja teda ei ole mugav kaasas vedada, aga selleks on mul Samsung ju olemas, kui elu peaks veeretama kunagi sellise vajaduse. Ta ekraan on selge ja suurepärane. iTunesi süsteem on kohtlane (mingi muusika kopeerimine jm jamad), aga hallatav, pealegi olen iTunesiga harjunud, sest kasutasin seda ennegi iPodi jaoks.

Tundub, et üldiselt saame me hästi läbi, natuke vajab veel kogu see värk harjumist. Samas ei julge ma öelda, et ta on nüüd nii hea arvuti lihtsalt sellepärast, et ta on Apple’i toode. Ma arvan, et kui ma oleks ostnud samas hinnaklassis Microsofti toote, siis oleksin ma ka väga rahul. Omad nõksud siin muidugi on ja tegelikult mulle meeldib, et ma saan uuesti õppida ja et paljud asjad on nii teistmoodi.

Ja kui ma kunagi peaksin kellegi Windowsi-teemalise küsimuse alla vastama midagi sellist: “Osta Mac, siis sul neid probleeme pole”, siis võite mulle nurga taga peksa anda. Ma luban.

14 thoughts on “õunatüdruk

  1. daki Post author

   Ray, ma pääsen ligi, aga kirjutusõigusi pole. Ehk siis sisuliselt ikkagi kasutu.

   Tikker, jaa:) Kaval tuleb olla! See skrollimine käib jah kahe sõrmega. Võrdlus puuteekraanidega selles suhtes, et ka seal liigutad sa sõrmi selles suunas, kuhu sa tahad, et EKRAAN liiguks. Vanasti ikka pidi liigutama hiirega scrollbari ja see liigub ju vastassuunas – ehk et kui tahad liikuda ekraanil alla, lükkad seda sõrmedega üles, aga scrollbariga liigutasid bari alla.

   Pips, ma sellele sarjapostis viitasin – oli jah IEdega jama, seda tekitasid Youtube’i videod. Viga tegelikult IEs, aga eks ma püüan siis mitte videoid panna, kuni IE on järele jõudnud elule taas oma asjadega:)

 1. tikker

  ma puutetundliku telefoni ekraani loogikast ei tea midagi, aga maci scoll on sama mis minu dellil vist… et kahe sõrmega? alguses olin hädas ja mädas, praeguseks nii ära harjunud, et enam ei mõtlegi sellele, teistes läpakates tahaks ka automaatselt kahe sõrmega ja siis imestan, miks ei tööta 😀

  aga muidu oli väga hariv sissekanne. tavaliselt inimesed ainult kiidavad mõõdutundetult, aga sina panid kirja just need emotsioonid, mida ma windowsilt maci peale üle kolinuna alguses ootaks. sa pead KINDLASTI kirjutama millalgi hiljem ka veel sellest, et kuidas harjumine läheb.

  ma siin vahepeal olen maci-plaane hellitanud, aga mitte eriti tõsiselt. mõte ümber harjumisest… üldse ei viitsiks! ma olen ka windowsis nii kodus ja mu praegune dell on lihtsalt superluks, minu jaoks igas mõttes ideaalne. no ja mac on nii kallis ja kõik need ühildumised… ma olen mugav.

  PS. ma just mõtlesin, kas nii ägeda välimusega macid ongi müügil… aga ei, sa ise kleepisid selle värgi peale, palju loogilisem. udupeen näeb välja!

 2. Pips

  Teemast mööda küsimus: miks mul viimasel ajal (täpselt ei mäleta, mis ajast alates, aga no kuu või paar ikka nüüdseks) viskab sinu blogi avades ette kirja “stop running this script?” ja muu bla-bla? Mitte et sa peaks vastust teadma, aga äkki tead :P. Pärast ootamist ja kaks korda “no” vajutamist on ok, aga see on hirmus tüütu. Kasutan IE-d. Mujal pole sama asja täheldanud, ainult sinu blogis… 🙁 Help!

 3. andris

  Facebook tegi oma teavitustepoliitika ümber – kui ennem saadeti peaaegu iga liigutuse peale e-mail (v.a. kui polnud teavitusi ise välja lülitanud), siis nüüd enam nii ei tehta. Seda peaks saama siiski tagasi seadistada.

  @tikker – maci uue scrolli erinevus teistega (sh vanemate mac operatsioonisüsteemidega) seisneb selles, et see käib *tagurpidi*. Skrollid plaadil kahe näpuga alla, aga leht kerib hoopis üles.

 4. Klari

  kaustade tõstmiseks on vaja need lihtsalt ühest kohast teise lohistada ja nii see käibki.

  vahel on Mac nii lihtne, et selliste asjade peale kohe ei tulegi.

 5. CV

  Sinu copy/cut probleem finderis. Võta failist kinni ja tõsta ta sinna kus tahad ja ei mingit eelmise kustutamist jne.

  Ma ei ole täheldanud ühilduvusprobleeme, ära karda. Minust sai täielikult macikasutaja aastal 2005. Praegu kasutan kodus Mac’i ja tööl PC’d. Ei ole absoluutselt probleeme kodus tööd teha – kõik ühildub ja toimib (kaasa arvatud Remote Desktop Connection Windows serverisse).

 6. maili

  mul vilkus ka too “stop running this script” siin mingi aeg, aga näed, jõudis keegi ette oma küsimusega! mõtlesin, et raudselt asi mu läpakas (Samsung NC10), sest too ka ilus ja pisike ja hea reisimiseks, aga kohati tüütult aeglane ja kokkujooksev. tegelengi ainult elementaarsega oma arvutis (nett+fotod+tekstifailid), sest pidevalt on hirm, et kui midagi keerulisemat proovida, jookseb kokku. samas varem sai tollega magistritöö ära kirjutatud, sarju vaadatud jne ja ei olnud mingit häda. siis ükshetk juhtus midagi (kõvakettaga, nagu ma teenindusest aru sain) ja pärast puhastamist-uuendamist ei ole arvut enam endine.

 7. Sakuska

  õnnitlen! ma ise olen küll viimasel ajal peale kolme aastat mäkitamist hakanud leidma häirivaid pisiasju, ja üldse pole rahul… aga see selleks. jaa, algul ka ei saanud aru, miks ma ei saa kõike sudida ja muuta, aga nüüd ongi elu kergem, kui seadeid pole mustmiljon, vaid nt 3 ja kõik.
  soovitan kopeerimise-pasteerimise asemel faile/kaustu lohistada. see palju mugavam. (aa, keegi juba soovitas)
  iWorks… no ma ei tea… office on kuidagi käepärasem. kuigi ka hoopis teistsugune, kui winil, eks. muide, office for mac’i ei pea varastama, võib ka täiesti legaalselt osta 😉 nii tõmmatud variandil kui poest ostetul oli mul igatahes mingi värk, et update’i ei tasunud teha, muidu tööle ei läinud.
  aga jaga ikka nippe 😛

 8. Anna

  Minu jaoks samuti hariv postitus & I can relate – olen ka juba ise u aasta macikasutaja olnud ja samu probleeme läbi elanud.

  @ kõvaketta mitteühildumine -mu eelmisel macil ajas mees selle korda, kuna mul ei õnnestunud (samuti eelpool mainitud macfuse ja ntfs 3g kombinatsiooniga, kui ma ei eksi)..

  Aga tahtsin soovitada, et teda aidati õigete programmide leidmisel-installeerimisel Solarise mäkipoes (Kristiines ei teatud asjast midagi). Ise pöörduksin mäkimurede puhul ka ilmselt sinna, kuna seal peaksid vähe targemad pead koos olema:)

  Ja veel üks häiriv asi maci puhul, mida sa ei maininud – mac’i Wordil pole ju eestikeelset spellerit kaasas ega vabavarana kuskil saadava ning selle muretsemine pole üldse odav lõbu http://www.filosoft.ee/products/. Kui keegi lugeja teab mingit teist varianti, võiks soovitada.

  1. daki Post author

   See lohistamine, jah, see pole mul väga käe sees. Kui ma nt tõstan pilte mälukaardi pealt erinevatesse kaustadesse, siis on ilgelt tüütu, kui on mingi 100 erinevat faili 500 hulgast välja valitud ja hakkad lohistama ja näpp korra vääratab ja…. peab jälle hakkama uuesti valima. Sellepärast on mulle meeldinud cut. No eks ma siis pean ümber harjuma jah:)

   Proovin siis seda Ray soovitatut, sest rikas ma enam pole ja uue kõvaketta ostmine tundub eriline jaburdus.

   Muide, mis värk sellega on (ei viitsi guugeldada), et mäkil pole viiruseid? Kas tõesti?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.