Samsung Wave II

hoomamatu 13 kommentaari

Ma olen juba mõnda aega mõlgutanud mõtteid, et tahaks uut telefoni. Loomulikult pole mul seda VAJA, mu Nokia N63 töötab veel suurepäraselt (või peaaegu suurepäraselt), aga kuna ma olen teadupoolest tehnikapede (tech fag), siis ma ei saa midagi teha, kui mul neelud puutetundliku telefoni järele käivad. Rääkimata sellest, et N63 jookseb Symbianil, mis on aga, nagu keegi mulle FBs õigesti märkis, surnud OS. Ja lõpuks ometi on muutunud telefonid taas suureks ja kadumas on  see minitelefonide maania. N63 saigi kunagi sellepärast ostetud, et ta oli sel hetkel üks kogukamaid turul. Mulle meeldib, kui ma saan telefoni KÄES hoida ja leian ta käekotiavarustest kiirelt üles.

G+ on tänuväärt kanal, olen saanud seal kõikidele oma tehnikaküsimustele adekvaatsed vastused (vt näiteks mu viimast threadi e-lugeri teemal, mille tõttu tellisin Kindle’i ikkagi lõpuks ära) ja kui ma paiskasin õhku küsimuse iPhone’i teemal, soovitati mulle hoopis Samsung Galaxy SII selle asemel. Kuna see maksab aga päris palju, ei hakanud ma kohe uisapäisa otsust vastu võtma. Pealegi ei saa ma aru, miks SII ja selle kloon, SL teineteisest 200 euro võrra erinevad. Ehk et mul oleks kiusatus osta odavam versioon, tegelikult.

Üleüldse on Samsungi puutetundlikke nutitelefone üle mõistuse palju turul. Kuidagi läks aga nii, et ma sain prooviks Wave II (sõbralt, mitte mingilt firmalt). See erineb Galaxy telefonidest selle poolest, et selle operatsioonisüsteem pole mitte Android, vaid Bada, spetsiaalselt Samsungi välja töötatud OS. Nii et TEGELIKULT selle katsetamine ei ütle mulle, kas ja kuidas sobiks mulle SL või SII, aga väikese ülevaate saan ikkagi teha.

Wave’i peamine probleem tundubki olevat see neetud Bada. Olgem ausad, minu vajadused on ka teistsugused. Erinevalt “normaalsest inimesest” (kasutan jutumärke, sest tegelikult ma ikka loodan ise ka normaalsete hulka kuuluda) ei kasuta ma telefoni väga helistamiseks. Mulle nimelt ei meeldi helistada. Eriti ei meeldi mulle võõrastele numbritele vastata. Küll aga meeldib mulle surfata, appides tuhnida, sõnumeid toksida, pilte teha ja töödelda, Twitterit lugeda – kõike seda, mida saab vabalt teha titte toites ja vaikselt, kui ta näiteks magada üritab. See pole muidugi tite süü, selline oli mu suhe telefonidega ka varem, nüüd on ainult tugevnenud. Näiteks on kodus mul telefon peaaegu 100 % ajast hääletu peal. Mulle lihtsalt ei meeldi, kui selle helisemine päeva lõikab, pealegi on uneprobleemidega tite olemasolul hääletu ainuõige variant.

Igal juhul. Sellest lähtuvalt Wave mulle väga ei meeldi. Rääkides kõigepealt riistvaralisest poolest on harjumine puutetundliku ekraaniga üsna tüütu. Nüüd olen kolm päeva toksinud ja ikka pean iga sõna üle kontrollima, sest PIDEVALT tuleb vale täht. Pealegi puudub Wave’il võimalus lisada õ, ä, ö jne tähti (või vähemalt pole ma seda suutnud leida), mis mind KOHUTAVALT häirib. Kurat, see telefon on ju tehtud spetsiaalselt Balti riikide turule (see konkreetne, mis mul käes – eelseadistatud netilehed olid nt EMT Latvia jne), on siis raske täpitähed ka lisada? No ilmselt on, aga teised ju saavad hakkama!

Teiseks peab selle aku naeruväärselt vähe. Ma olen teda pidanud igal õhtul laadima, ükskord viskas keset ööd pildi tasku. Olgu, võibolla tõesti annan talle alguses palju koormust, aga fakt on, et ma kasutangi telefoni väga palju. Ma märgin sinna kõik tite söögiajad ja neil aegadel kontrollin ka tavaliselt meili, Twitterit jne. Nii et aku pidavus on küll naeruväärne. Võibolla see lubatud 600h kehtibki juhul, kui sa ÜLDSE oma telefoni vahepeal ei näpi.

Ka mälumaht on naeruväärselt väike. Juba paaripäevase kasutamise järel teatab ta mulle, et “ressursse jääb puudu, sulge rakendusi”. Ja nii paar korda päevas. Ja nii pärast seda, kui ma olin kümnest tõmmatud appist viis alles jätnud. Ja nii samal ajal, kui mul on kahegigane mälukaart sees. Naeruväärne. Üldse jookseb ta kokku maru tihti, mis on ka tutika telefoni puhul ikka väga veider.

Kõige rohkem häirib mind aga Bada ise. Sellele on vaid ligi 500 appi (samas kui Androidile on neid mõnisada tuhat) ja enamik neist on murtud inglise keeles tehtud ja suunatud Pakistani, India jne turule. JA MITTE ÜHTEGI PARENTING APPi. On küll üks mingi, mis töötab omalaadse beebimonitorina, nagu ma tutvustusest aru saan, aga seda ei pea ma silmas. Ma pean silmas mingit normaalset appi, nagu näiteks Androidile on tehtud. Kuhu saab vähemalt toiduajad kirja panna, sest olgu ma neetud, kui ma öösel unisena mäletan, mis kell sai söödetud või kummale küljele laps tõsta tuleks. Ma ei mäleta päevalgi seda!

Puudu on palju asju, millega ma isegi Symbiani puhul suutsin juba harjuda (nt eestikeelsete uudisportaalide appid: Delfi, Õhtuleht ja PM), kuigi ka Symbianile on häbiväärselt väike appide turg, mis on siiski fiilingult parem kui Bada oma. Seda on raske seletada, Bada oma tundub nagu… keskturg, samas kui Symbiani oma tundub kui Nõmme turg. Omad võlud mõlemal, aga üks on fiilingult lihtsalt palju parem.

Ka on veebibrauser väga imelik – enamike lehtede puhul teatab, et leht on liiga suur ja sisu ei saa kuvada ja teeb seda PIDEVALT. Eriti häiriv on see siis, kui ma tahan teksti suurendada – pauhti! Jälle teade ees, vajutad OK ja leht taas väike. Võibolla on seal mingi nipp, mida ma veel leidnud pole, kuidas suumi säilitada.

Aga positiivset on ka! Ekraan on TOHUTULT hea. Millised värvid! Milline resolutsioon! Heli on selge ja hea, video puhul parem kui Nokaial. Ka kaamera on hea ja piltide brausimine on meeldiv ja põnev isegi. Igasugune massina kustutamine on lihtsaks tehtud, pead vaid tärniga märgistama (toksates), samas kui Nokial oli vaja teha läbi kolmeklikiline protseduur, et faile kustutamiseks (või saatmiseks) märgistada. Jube tüütu oli see. Ka töötab telefoni meilikastiga sünkroonimine sittakanti paremini kui Nokial, sellel ma ei suutnud kunagi kirjade allalaadimist ära oodata, hakkasingi lõpuks Gmaili appi kasutama (Badal puudub, muide). Samsungis on aga asi lihtne, mugav ja loogiline, kuigi alguses oli natuke jamamist, et teadetest “DNS tõrge” ja “Sisemine serveri viga” lahti saada.

Nii et ma julgeksin soovitada Wave’i vähenõudlikumale kasutajale, kes õudselt tahab puutetundlikku telefoni. See on tõesti ilus, kuigi suurema nõudluse korral mitte eriti funktsionaalne. Puutetundliku klaviatuuriga harjub üsna ruttu, ka on menüü ülesehitus lihtne ja loogiline. Eriti meeldib mulle avakuva mitu ekraani ja võimalus neid oma suva järgi seadistada (kuigi nt AccuWeatherit ei saanudki ma tööle!). Ta on ilus, istub käes hästi, kõnede kvaliteet on suurepärane, video- ja fotokvaliteet samamoodi. Ja kui sind appid väga ei huvita, siis ei häiri sind ka ilmselt Bada. Aga oma hinda ta minu meelest küll väärt ei ole… Ligi 300 eurot on ikka liiga palju telefoni eest, mis pidevalt tõrgub ja nii vähe võimalusi pakub. Ma testin teda natuke aega veel, aga üldiselt, ma usun, hakkan ma siiski SII või SL-i jaoks raha koguma.

13 thoughts on “Samsung Wave II

 1. k

  Oi, minul on see telefon ja olen väga väga rahul. Minu kohta kehtibki see viimane lõik, mis kirjutasid – vähenõudlik kasutaja, ilus telefon, fotod ja videod super, hea ekraan, lihtne menüü jne 😀 Mul on hästi palju telefone olnud ja see on mu lemmik.

 2. Jana

  Mina mõtlesin varem nii, et puutetudlik on äge ja vahet väga palju ei ole et milline jne. Ja et odavam on ju ka hea…ostsin endale siis LG Arena – tundus mitte nii plastikust nagu teised, puutetundlik oli, kaamera oli hea, klaviatuuri sai ekraanil teistpidi keerata jne. Nüüd ikka kahetsen – mina olen ka rohkem smsija ja mmsija ja browsija jne ja pean väga lugu igasugu appidest – aga no krt, sellel telefonil on ikka nii palju vigu, k.a nõrk aku ja jookseb kokku vahel ja appe pole jne, vahepeal heliseb aga kõnet ei saagi vastu võtta jne. Ja olen otsustanud, et kui ma nüüd uue ostan, siis ikkagi iphone´i – kiire, appe palju, puutetundlikkus väga hea, aku ka ok jne. Aga muidugi, kui inimene on ikka hinnatundlik ja tegelikult kasutab telefoni helistamiseks ja niisama ilus bussis näppida vms, siis pole tõesti vahet. Mitte et ma mingi apple´i kummardaja olen, peale ipodi pole mul midagi apple´i oma aga iphone on järeleproovitud ja asjalik. Kuigi sonyericssonide akud on näiteks superhead – võid mõnda nende telefoni proovida!

 3. patsy

  mul on galaxy sII ja ei kurda. aku peab ka sellel vähe vastu, aga ega nutikalt ei saagi nädalast laadimisvahet eeldada. pilte teeb väga hästi, on kiire, jookseb väga harva kokku. ta on nagu teine kontor: distantsilt saan praktiliselt kõik asjad ära ajada. miinus poolelt veel see, et korpus on selline plastmassine, sellise hinnaga klotsilt eeldaks natuke “tugevamat” ümbrist. ahjaa, mõned on kurtnud, et ma kostun neile väga metalselt. ei tea, kas see on konkreetse telefoni jama või üldine probleem.

 4. Eva-Liisa

  Pool juttu sama arusamatu kui ee… titejutud 😀 No esiteks ma ei ole ka mingi tehnikapede (ega ema). Teiseks eelistan ma tehnikat, millel on konkreetne funktsioon: telefon on telefon ja arvuti on arvuti. Nii et ses osas jään ma veel vanamoodsaks ja eelistan ise kindlasti osta mobiiltelefoni, millega saab peamiselt helistada ja sõnumeid saata. Kui sellist veel aasta-paari pärast üldse veel leiab…

  Muidu tore, et sa tunned huvi igasuguste imetabaste vidinate vastu ja oskad ka võrdlevaid ülevaateid anda 🙂

 5. Maris

  Mul on HTC DESIRE HD ja ma ei jõua seda ära kiita. Ä ö ü-d on kõik olemas ja pidevalt kontrollin oma meile ja FB. See on Android ja appe palju. High definition camera 8 mp. Wi-fi abil vaatan enne magama jäämist voodis teki all olles Kodu Keset Linna ja muud oma sarjad ära. Igati tubli ta mul.

  1. daki Post author

   Maris, ma HTC-sid üldse pole vaadanudki, aga võibolla peaks. Sest nüüd ma tõesti tean, et tahan Androidi, mis teeb valiku veits lihtsamaks.

 6. Peeter

  BADA ongi ju tehtud Aasias ja peamiselt sinna turule ning suhteliselt marginaalse turuosaga. Seega pole imestada, et kõik appid on kohalike korealaste või indialaste tehtud.
  Suur ja värviline ekraan nõuabki palju voolu. Proovi näiteks iPadi ja vaata kui kiiresti selle aku tühjaks saab. 600 tunnine ooteaeg tähendabki seetõttu seda, et telefon on vaikselt sahtlis ja keegi ei näpi seda kogu aeg.
  Võrrelda Nokia N63 (ega see mitte E63 ei olenud) ja Samsung Galaxy’t on muidugi nagu aiast ja aiaagust rääkimine. Üks on low-end odav julla ja teine ikkagi kaasaegne telefon. Kui tahad suurt ja kogukat ning hea kaameraga (12MP) telefoni – proovi näiteks Nokia N8-t. Sellele on olemas ka softi uuendus (Symbian Anna). Toetab samuti mitut ekraani.
  Mõni uuem mudel (701, Symbian Belle) võimaldab avalehe ekraane veel paindlikumalt häälestada.

 7. Peeter

  Täienduseks – vaata Nokia E7 telefoni. Full metal jacket, täis QWERTY riistvaraline klaviatuur. Sobib kirjatöödeks väga hästi

 8. andris

  ma arvan et mitte-helistamine pole enam erand vaid vaikselt viisi juba norm, sest mõtle ise – miks peaks helistamissõber hankima endale nuppudeta puutentundliku ekraaniga telefoni?

  sellel puuduvad klahvid kiirvalikute jaoks (must have iga helistamissõbra jaoks), läbi kinda ei saa numbreid valida, raske/ebamugav käes hoida, aku ei pea kaua, ekraan on reeglina üldse välja lülitatud jne.

  surfamishuvilisele enamus neist asjust aga korda ei lähe – aku täituvus pole probleem, kuna iphone tuleb niikuinii iga päev arvuti külge ühendada, et saaks podcastid ära sünkroniseeritud, sedakaudu toimub ka aga laadimine; kiirvalikuklahvid pole vajalikud kuna niikuinii kellelegi helistada ei taha; ekraan võibki kustus olla tavaolekus, kuna vastamata kõnede list ei paku erilist huvi niikuinii. jne jne.

 9. Martin

  Samsung galaxy s2 kvaliteet on kohati kõikuv, paaril tuttaval jookseb mitu korda päevas kokku ja teeb restarte. Samas tootmismahte vaadates võib ilmselt iga telefoniga kehva eksemplari otsa sattuda.

 10. daki Post author

  Peeter, jah E63 ikka! Manna on mul aju asemel. Muidugi on see aed ja aiaauk, aga selles mõttes sain võrrelda, et omas ajas oli ta ikkagi nutitelefonide esirinnas ja sellega koos on ka mu vajadused arenenud ja kasvanud. Ja et miks ma nüüd “over it” olen.

  Andris, jutt jumala õige. Mind natuke häirib see kiirvalikute puudumine hetkel, aga lemmikliste saab koostada ja sealt hea valida seda nelja-viit numbrit, kellele ma ikka helistan vahepeal.

  Evu:) Mul võiks mingi muu, odavam huvi olla kui tehnika, ma arvan. Aga no mis teha…

  Patsy, äkki sa oledki metalse häälega muidu ka? Metallimees. Metallkurk. (See oleks hea pornoka pealkiri.) Aga kui me kokku saame, siis ma näpiks veits su SII, et kuidas tundub…

 11. KK

  Meil on kontoris HTCd ja iPhone´id ning kõik kiruvad akusid. Ka need, kes loevad vaid meile üle telefoni ja kasutavad helistamiseks. No korra kahe päeva jooksul peab raudselt laadima. HTCle saab vähemalt mälu juurde osta, standardmälu on vähe.

  Teine asi, mis mind ennast puuteka puhul marru ajab on see, et ma ei saa talvel normaalselt telefonile vastata. Ma PEAN võtma kinda käest ja siis sõrmega nügima. Ninaga saab ka aga ainult siis kui oled lühikest aega väljas olnud ja nina pole veel külm 😛 Kui siia juurde lisada 2 koera, koerarihmad ja kakakotid, siis on see selge piin.

 12. rr

  Kuidas DNS tõrkest lahti said? Mul küll teine Samsungi mudel, aga probleemi peaks samamoodi vist lahendama. Kui ilma wifita neti minna (elisas interneti pakett) siis veits laeb ning ette tuleb DNS tõrge ja kaput.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.