Jüri Pino “Sakuska”

hoomamatu 4 Replies

Abikaasale kingiti sünnipäevaks Jüri Pino raamat “Sakuska” ja mingil hetkel lugesin ma selle läbi. Jah, just, lugesin läbi! Kas kunagi varem on saanud retsepti(dega)raamatut lugeda? Ma ei tea, mina küll ei viitsi kokaraamatuid LUGEDA. Ma vaatan pilte ja koostisaineid, märgin ära põnevad retseptid, mida kunagi võiks teha ja nii ongi. Siis läheb raamat riiulisse oma aega ootama.

Muidugi, “Sakuska” pole ka retseptiraamat, kuigi see suures osas koosneb retseptidest. Või õigemini, need pole ju ka retseptid, tegelikult, vaid toidutegemisjuhised. No et umbes: “Kuidas sa pelmeene teed, Jüri?” ja siis Jüri räägib sulle. Et kuidas tema teeb.

Kogu raamatul on siuke mõnus fiiling juures, et nagu istukski Pinoga köögis, tema vaaritab ja samal ajal räägite elust-ilmast. Viinavõtust ja muudest asjadest. Ei, väga äge.

Tohutult inspireeriv raamat, tõesõna! Esiteks tuli muidugi õudne tahtmine viina võtta. No niimoodi kultuurselt ja mõnusalt, nagu Jüri seda propageerib. Teiseks tuli tahtmine süüa teha. Mõningaid retsepte proovisin juba enne kah, näiteks sain ma LÕPUKS ahjukartulite tegemise selgeks (kuigi mitte päris Pino juhatuse järgi, aga temalt julgustust saades). Ja eile komandeerisime tite Naabrinaise korterisse magama ja kutsusime sõbrad külla ja võtsimegi viina. Või noh, õlut ja veini ja mojitot, natuke viina kah. Peamiselt siiski oli minu jaoks suur rõõm sakuska-lauda teha. Pino raamatust proovisin siis frikadellisalatit (salat! frikadellidest!), paneeritud lillkapsast, täidetud mune. Julgelt soovitan kõike, kuigi munad nägid minu käes üsna õnnetud välja. Muidugi oli laual ka heeringas, see kujunes täielikuks hitiks. Huvitav, et ma varem eriti pole taibanud heeringat lauale panna…

Ühesõnaga, väga insipreeriv raamat. Ja, mis peamine, kõik asjad on lihtsalt ja muhedalt ära seletatud, nii et sobib ideaalselt toidutegemisega alustamiseks. No kui sa pole eriti varem midagi teinud ise ja nüüd tahaks proovida. Nojah, võiks norida ka – et kust mina tean, mida tema peab silmas sõnadega “kuum ahi”. Tegin kultuurikala ükspäev ja kuna ma küpsetamistes pole eriti osav, siis tükk aega põdesin, et kas see “kuum ahi” sai nüüd piisavalt kuum või ei. Kala sai küll valmis, AGA IKKAGI. Mul on vaja teada, kas 250 või 180!

Muidu on aga tegu täpselt õige kingitusega Abikaasale. Nüüd tuleb mul vaid suunata Abikaasa leebelt köögi suunas, anda talle “Sakuska” kätte ja öelda, et tehku omletti ja – voila! – veerand tundi hiljem ongi omlett laual. Imeline!

4 thoughts on “Jüri Pino “Sakuska”

 1. tafkav

  Ma kusjuures just LOEN kokaraamatuid. Aga noh, eks ma ole vägagi kokkamisvõhik, seega on enamik raamatuskirjutatust mulle võõras ja uus ja huvitav. 🙂 Aga ma muidugi loen ka peamiselt neid kokaraamatuid, mis on nn “suured/klassikalised” – kus peatükkide alguses on töövõtted ja kuumused ja ajad ja riistad ja värgid, retsepte sellistes küll on kah omajagu, aga nendest ei jõua ära tüdineda, sest peagi tuleb uus peatükk uute töövõtetega ja asjadega.

 2. Hellik

  Mul läks härra ükskord igavusest raamatupoodi ja tuli tagasi sellesamuse lektüüriga.. muudkui luges ja kõkutas ja siis hakkas suurt viinalauda planeerima :D. Ma lugesin ise kah läbi ja nautisin samuti, kindlasti tuleb kunagi igasugu nämpstükke katsetada. Pino ise nii väga sümpaatne ei paista, aga kirjutada, kuramus, oskab.

 3. daki Post author

  Mnjaa, tafkav, aga kas need on piltideta raamatud? Neid pole ma kunagi tahtnud osta, kuigi ma saan ju aru, et väärtus on ju tekstis, mitte pildis. Aga kuidagiei inspireeri. V.a antud teos muidugi.

 4. tafkav

  Ei, seal on ikka pilte ka. No nt siuksed raamatud: http://www.apollo.ee/product.php/0301096 , http://www.apollo.ee/product.php/0309093 . Aga lugesin ka Nigella ekspressi ja järge ootab Jamie kodus. Ahjaa, siuke on kah vist läbi loetud: http://www.varrak.ee/product/3825/ . Ja Nami-nami kokaraamatut lugesin ja Anni Arro oma ka. 🙂

  Muuseas, Su soovituse (ja Helliku kommentaari) ajel ostsin ka Sakuska ära. Lugeda pole veel jõudnud – ühtlasi sai ostetud mitu Minu-raamatut ja Naistest, lihtsalt (kaotasin lootuse õnneloosis selle võitmiseks). 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.