ikka kõige olulisemast… internetist

hoomamatu 7 Replies

Pealkiri on kindlasti eksitav, aga tänase päeva valguses, kus oli megapalju tööd ja ma pidin kirjutama üle pika aja üht artiklit, mõlkus mul mõtteis vaid see blogipost, sest tundus NII OLULINE, olulisem kui töö ja ootav artikkel, et ma saaksin KOHE jagada teiega seda äärmiselt olulist teemat: kuidas ma loen oma riiderit.

Näete siis! Oluline ju!

Tegelikult tuli see mõte mulle mõni aeg tagasi, kui selgus, et nii minul kui härra H.-l, ajakirja N. peatoimetajal, on mõlemal riiderisse tehtud sama kategooria: “Fun”. No ilmselt on ka paljudel teistel samanimeline kategooria, see pole eriti originaalne. Aga sealt hakkasin ma mõtlema, et millised on inimeste riideriharjumused? Ses mõttes, et ka ajalehte loevad ju kõik erinevalt: kes loeb kõigepealt koomikseid, kes sporti, kes Areeni, kes alustab tagant otsast ja kes loeb “nagu peab” ehk otsast peale. Mina olen see tavaline liik, kes alustab esikaanest ja lõpetab viimasega, välja arvatud juhul, kui pole mõni minu lugu sees (mida ma vaatan essana, sest ma tahan näha, kuidas kujundus on) või pole mõni muu lugu lööbil tähelepanu köitnud.

Ja nii ilmselt loevad kõik ka riiderit erinevalt. (Muide, kas riiderile on üldse hea tabav LÜHIKE eestikeelne vaste? Rss-lugeja on maru kohmakas.)

Mina näiteks alustan alt lõpust (kategooriad on tähestikuliselt, eks), kus on kategooria “Sex And Drugs And Rock’n’roll” (“and-idega” sellepärast, et riider ei lasse &-märki kasutada millegipärast). Seal on mõned HÄSTI LAHEDAD inimesed, kelle blogiposte ma igatsen ja mida ma alati esimesena loen. Ma ei ütle teile avalikult, kes seal on, aga seal on lahedad inimesed. Ahjaa, kui on midagi tekkinud kategooriasse “Kallid”, siis selle loen ma loomulikult esimesena. Aga kuna seal on ainult neli blogi, sorry, nüüd kolm blogi, siis sinna väga sageli midagi ei ilmu.

Siis ma sirvin kiirelt läbi kategooria “Retseptid”, kuigi viimasel ajal on need nii igavad, sest kõik teevad ainult põldmarjakooke ja koogid pole just minu teema. Ja vahel, kui ma üldse ei viitsi, siis vajutan ma kohe kõik loetuks.

Ja siis ma lähen kategooria “Ajalehed” juurde, mille ma vastavalt tujule ka teinekord kohe loetuks vajutan. Peamiselt sellepärast, et see on kõige postitusterikkam kategooria, kuhu tekib nii palju uut, et ei viitsi alati läbi pahna sõeluda. Aga õhtutel, kui on aega, siis käin ikka selle läbi.

Siis tuleb sirvida kiirelt läbi “Huvitavad inimesed” (kus on enamik blogisid,  mil silma peal hoian), “Pildid”, “Kasulik”, et saaks jõuda kõige magusama juurde: milleks ongi ebaoriginaalselt “Fun”, umbes nagu lehes on koomiksid kõige lõpus. No et kõige parem jääb kõige viimaseks. Ei, samas – kõige parem on kõige esimene ka, “kallid” ja “seks-drugs-rocknroll”, aga see on teistmoodi kõige parem. Lõõgastus.

Samas on mul väga oluline ka see, MIS järjekorras ma lõbukategooriat sirvin. Kõigepealt annus LolCatse, siis Lovely Listing (ma ei viitsi linke panna, aga gugeldades leiab, kui huvi), siis koomiksid (xkcd, Savage Chickens, Saturday Morning Breakfast Cereal), siis kõik muu (IRL Hackers, Chatroulette Trolls, Sleep Talkin’ Man, Pale Is The New Tan, Texts From Last Night, Cracked, GraphJam jne), kuni tulevad neli kõige paremat, mis jäävad lõppu. Need, mis on lõpus parasjagu, oleneb ka mu vaimustusastmest. Viimasel ajal olen ma väga vaimustuses Senor Gifist ja Very Demotivational Postersist, aga KÕIGEKÕIGEMAD on muidugi Facebooki failid, mida jagavad kaks lehekülge (paremuse järjestuses) Lamebook ja Failbook. Viimast loen ma enne ja kõige viimaseks maiuspalaks jätan Lamebooki. Sest see on lihtsalt niivõrd hea sait.

Kuidas ja mis järjekorras teie oma riiderit loete? Teatud järjekorras või valimatult? Ma saan aru, et minu spetsiifiline järjekord (eriti “Funi” kategoorias) on natuke OCD, aga nagu Take That ühes laulus ütleb: “Hey maybe you’re also slightly OCD, a little out of reach my friend. I said, yes that’s partly true, but jokes aside, please stay with me, it’s just my way of compartmentalizing all the things I see.”

NB! Põnevaid leide minu riiderist näeb siin.

7 thoughts on “ikka kõige olulisemast… internetist

 1. Irve

  Voolugeja ütleks mina selle eluka kohta.

  Mina peksan pikka klahvi kuni jõuan uudisteni, kus klõpsin Wired top stories läbi, siis ERRi voo ja siis on paar produktiivset saiti, mille tihti lihtsalt loetuks löön. Kataloogideks on sõbrad, blogid, ja paar haldamisega seotud asja.

  Kolm voogu on mul väljaspool kategooriaid: kahe wiki jälgimisloendid ja üks google’i alert, mida jälgin.

  1. daki Post author

   Õige, ma unustasin alertid – neid on mul terve hunnik, töö pärast. Ja neid vaatangi ainult töö ajal – kuigi mu tööaeg on üsna voolav mõiste. Voolugeja… hmm… natuke võõras, aga äkki jääb külge, mine sa tea!

 2. Evu

  Ma ei kasuta üldse riiderit. Kunagi üritasin sellest sotti saada, aga sinnapaika see jäigi.
  Koduarvutis on Bookmarks’ide all kümmekond kategooriat, kuhu huvitavaid või vajalikke veebilehti salvestan. Aeg-ajalt sirvin seal olevaid lehti.
  Jah, ma tean, mu internetikasutus näid igav ja piiratud 😀

 3. Maria

  Kuna Sa oled mu riideri-sõber, siis ma tunnen vajadust vastata:

  esimesena loen jälgitavate inimeste sheeritud kama, sh Sinu värki, eks.

  Siis kataloog “Blogid”, siis “Koomuskid” (wulffmorgenthaler, oatmeal, subnormality, explosm jne), “Pildiline” (feilid, fakescience, pundit kitchen, koledad tätoveeringud jms), “Shorts” (FML, IMMD jne), “Kool” (igasugused asjalikud teemad), “Uudised” ja siis magustoit “Meelelahutus” (samuti failbooking, lamebook; lisaks näiteks stuff journalists like, geekologie, boingboing ja postsecret).

  Ja “mark all as read” nuppu oli alguses raske vajutada, obsessiiv-kompulsiivne kiirlugemine oli rohkem teemaks. Nüüd olen õppinud ikka seda nuppu ka kasutama.

  Jaga hääd kraami ikka edasi 🙂

  1. daki Post author

   Nii põnev, kõigil on nii omamoodi internet osadeks jagatud. Ma viimasel ajal tunnen, et “Fun” on ülerahvastatud, nii et äkki peaks ka “Shorts” tegema… Ning sa kah! Jaga ikka edasi:)

 4. Pingback: Liina nurgatagune » lugemisnurk: viited eelnenule.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.