16aastaselt otsustajaks?

hoomamatu 6 Replies

Ma üldiselt ei võta päevapoliitilistel teemadel sõna, aga kuna Gerd palus mul sõna levitada, siis seda ka teen. Nimelt veab ta küsitlust “16aastaselt otsustajaks?”, kuhu on oodatud kõikide teie arvamused.

Mis ma ise arvan? Teate, ma ei teagi. Jah, ma olin 16, kui lasin teha endale oma esimese tätoveeringu. Ma olin 16, kui hakkasin tohutult huvituma poliitikast ja hängisin noorte reformaritega ning isegi kaalusin erakonda astumist, kui saan 18. Nii et selles vanuses olin ma tohutult ärgas ja aktiivne, jälgisin poliitikat ning omasin tugevat – kuigi praegu tagantjärgi mõeldes, ehk põhjendamatut arvamust. Aga arvamus oli mul siiski ja ma oleksin KINDLASTI valima läinud.

Praeguseks on minust saanud sotsdemm natsionalistlike kalduvustega, ning ma ei tea isegi täpselt, mis see tähendab. Valimas käin jätkuvalt ja kui keegi tahaks mult selle õiguse ära võtta, siis ma kisaks kõvasti. Hääletamine on minu jaoks UHKUSE ASI, minu kohus minu riigi ja rahva ees.

Aga samas, me kõik teame Seda Blogi, mida peab üks 18aastane neidis… Kuidas nemad kiisukesed hääletaksid? Kui just kanepi legaliseerimist, juuksesirgendajate tasuta muutmist ja kommiveini odavamaks määramist valikutena kirjas pole, siis ei vea neid ilmselt mingi vägi valimiskasti juurde.

Nii et ma ei tea. Seksida ja abielluda tohime selles vanuses ju juba küll, miks siis mitte ka hääletada? Ja olgem ausad, tumba-jumbasid, m*e ja mongoleid on igas vanuses, iga rahvuse ja mõlema soo hulgas. Tuleb lihtsalt lootma jääda, et asjalikemate inimeste arvamus jääb lõpuks peale.

Seega hääletaks ma vist neile hääletusõiguse andmise poolt. Sest mina ise oleksin selles vanuses seda õigust tahtnud, kui keegi oleks pakkunud.

6 thoughts on “16aastaselt otsustajaks?

  1. daki Post author

   Frontal lobe pidi arenema vanuseni 25 ja enne seda oleme me kõik veel põnnid, lugesin kuskilt.

 1. andris

  16 aastaselt ei oleks ma kindlalt valinud maailmavaate ja platvormi sobivuse alusel (platvorm, programm jms.) nagu praegu, vaid puhtalt väliste mõjutuste alusel (sugulaste ja sõbrade arvamused, autoriteedid jne). Igatahes oma praegusi eelistusi ma tollal tõenäoliselt ei oleks isegi kaalunud ja seetõttu ma pigem “16 aastasel minul” valida ei laseks. Aga see ei tähenda muidugi, et teised sama vanad juba palju küpsemad poleks.

  1. daki Post author

   Jah, tõde ta on, et selles vanuses on ikka väline surve tohutu ja enamasti antakse sellele alla. Miks ma muidu reformaritega hängisin:D

 2. CV

  Ma ka pigem tõstaks. 25 oleks paras selline esimese hääletamise vanus. Äkki selleks ajaks on oma otsustuste tagajärgede ettenägemisvõime ja vastutusvõime ja analüüsivõime piisavalt arenenud. Suurt pilti ei suuda see noor 16 aastane üldiselt veel hõlmata ning kompromissi mõiste on ka veel üldiselt paika loksumata.

  1. daki Post author

   Aga ma tahaks siin vanuse tõstmise juurde tõstatada küsimuse, kas see ei aitaks kuidagi kõik kaasa paratamatule vananenud ühiskonna sündroomile, kus otsuseid teevad aina vanemad ja vanemad inimesed ning noored jäävad üldse otsustusprotsessist välja, mis võiks kaasa tuua selle, et nende huve ei kaitse lõpuks keegi? Sest, olgem ausad, 25aastaseks on suurem osa meist ära unustanud, mis TEGELIKULT tähendab olla 16. Kas või koolis käimise küsimused (vaheaegade pikkused, koolieksamitega seotud küsimused jm haridusprotsessiga seotud asjad) – nende üle teavad ikka kõige paremini arutleda noored ise.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.