veregrupidieet ehk GIMME MAH BACON BEEOTCH!

Inimesed ja inimeseks olemine, Toidujutud 29 Replies

Minu uus ripsmetehnik Agnes on selline multifunktsionaalne inimene, kes muuhulgas on õppinud Kanadas tantsu, tegutseb fotograafina ja plaanib hakata õige pea andma toitumisalast nõu eratreenerina. Täna vestlesime natuke sel teemal, sest on tõsi, et kogu selle saikondus-lahutussaagaga seoses on mu kaal tõusnud, aga kuna selle langetamine pole olnud mu viimase aja prioriteet*, siis pole ma selle pärast muretsenud, sest a) ma tean, mis on selle põhjuseks, b) ma tean, mis on selle psühholoogiliseks põhjuseks (ja ma tegelen sellega) ja c) ma jõuan selleni.

Aga kui Agnes oma eratreeneri plaanist rääkis, siis sattusin ma kohe õhinasse ja pakkusin end sügisel katsejäneseks. Agnes muidugi arvas, et kui ma teen juba praegu paar lihtsat muutust, siis võibolla polegi mul sügisel tema abi vaja.

“Mis trenn sulle muidu meeldib?” uuris ta. Ja ma rääkisin. Et oi-kuidas-mulle-ei-meeldi jooksta, aga olen seda püüdnud endale mitu aastat peale sundida. Aga et mulle väga meeldib jõudu teha, sest seda ma jõuan ja lihaseid mul on ja…

“Kullake, see jutt jäta kohe järele!” haaras ta hellalt mu näost. “Kuule, kujuta nüüd ette: kui sa kogu selle rasva oma kehalt eemaldaksid, oleksid sa mingi tõeline ambaal! Sul on juba praegu liiga palju lihaseid ja kui su eesmärk on kaalu alandada, siis sul lihtsalt POLE VAJA kõiki neid lihaseid, et oma keha ringi vedada, on ju nii?”

OH GOD MA EI PEA ENAM JOOKSMA FAKK JEAH! oli ainus, mis ma mõtlesin.

Tegelikult meigib see väga senssi ka. Ja tore on see, et kõik Agnese soovitatud spordialad – rattasõit, jooga, planking ja keplemine – on need, mida ma olen mingil eluperioodil teinud ja väga nautinud.

Toitumisest rääkisime ka, Agnes usub tugevalt veregrupidieetidesse – või õigemini, mulle tundub, et täpsem oleks sõnastada: oma keha kuulamisse. Ma jäin kahtlevale seisukohale, sest olen kunagi seda asja uurinud ja ainus, mis mul meelde jäi, oli see, et kõik head asjad keelati mulle kui AB-grupile lihtsalt ära. Lubasin aga asja uurida ja nüüd ma seda siin põneva Uru-Eng mängu saatel tegingi.

Mis selgus? Oh jaa, mul oli õigus! MA EI TOHI MIDAGI HEAD SÜÜA. Liha, peekon? Unusta ära, kui see pole just jänes või kalkun, põhimõtteliselt. Tore on see, et tomat, küüslauk ja sibul on kõik kas soositud või nullefektiga (ehk “pohhui”, nagu ma seda Lemmikule ette lugedes sõnastasin). Jahutooted põhimõtteliselt ka – enamasti pohhui. Juustudest soovitatakse kodujuustu (kas just “väkk”, aga “sügav dislaik”), õnneks on mozzarella.

Ja siis kõige õõvastavam! Kaalu langetamiseks PEAN MA SÖÖMA PIIMATOOTEID. JA HOIDUMA PUNASEST LIHAST. Millest koosneb praegu mu elu? Punasest lihast ja piimatoodete vältimisest, kui see pole just parmesan pasta peale või supi sisse. Noh, midagi ma teen õnneks õigesti, juurikaid ja muud veget söön hea meelega, AGA MIS MÕTE ON SEL LIHATA?

(Vabandage mu dramaatilisust, mäng on siiski ülipõnev siin taustal.)

No ma ei tea, äkki naljapärast siiski proovingi. Sest mereande võin pee-emm mõõdutundetult näost sisse ajada ja mm, mereannid, mm… Õnneks Lemmikuga meil päris palju kattub (peekonile ja singile peaks me mõlemad matused tegema), aga no siiski. Inimkatsed? JA VEEL PEEKONIGA?

You have got to be kidding me!

Also, pildiga seoses: Adventure Time on vist üks parimaid multikaid, mis IIAL on tehtud. Regular Show ja Bob’s Burgersi kõrval, muidugi.

On kellelgi kogemusi veregrupidieediga? Ma tean, et arvamused sellest, kas see töötab, on vastandlikud ja eriti vist midagi siin teaduslikult tõestatud pole, aga ikka põnev ju kuulda teiste kogemusi ka!

*Prioriteetide järjestus ajalises lõikes: 1. Ellujäämine. 2. Õnnelik olemine. …45. Kaal.

29 thoughts on “veregrupidieet ehk GIMME MAH BACON BEEOTCH!

  1. daki Post author

   Oh, ta tõesti on! Aga mitte selline pealetükkiv, kui mõelda nt toitumisnõustajate või eratreenerite peale. Noh et just temasugust tahaks, selline positiivne ja mõnusa suhtumisega.

 1. Hedvig

  Kas ma olen mingi konnentaarimismaniakk või jah? 🙂 Mul on ainult häid kogemusi veregrupidieediga, tihti olen vaadanud, et mingi asi mõjub mulle halvasti – ja see ongi ebasoovitavate asjade nimekirjas. Nagu näiteks läätsed ja oad, mida mu organism lihtsalt ei seedi, ehkki muidu maitseb. Või soolalõhe. Ja asjad, mille järele käsi poes ise sirutub, ongi kasulikud. Okei, käsi sirutub ka jäätise, veini ja ekleerkoogikese järele, aga see on eraldi teema 😉

 2. Jane

  Olen ka null neg. ja ooo kui hea, mereandidest ainult elakski ning piimatooted on igapäev menüüs. Liha söön suht vähe ja üks asi mida ma suu sisse ei pane – peekon – ei olegi sobilik. Ooo jee 😀 (Jah, ma olen bacon hater, mitte ühegi toidu sees ega paljalt mitte mingil kujul ma seda suu sisse ei võta, maitse ja lõhn ajavad öökima 😀 ). Edu dieediga!

 3. AbFab

  *itsitab*

  Mis iganes teid õnnelikuks teeb. Üldiselt kui sa usud, et miski sul alla aitab võtta, ju ta siis aitab ka. Mida need A-veregrupiga inuitid muidu söövad? Kas kõigil jaapanlastel on üks veregrupp? Kuidas Etioopias lood on? Või on see rohkem selliste igavlevate Lääne inimeste teema, kellel kõiki asju liiast käes?

 4. Katrin

  Olen A-veregrupp aka rohusööja 🙂 Lisaks saan süüa kana, kalkunit ning üksikuid kalasid. Tänaseks olen veregrupi “dieeti” pidanud ca 2-aastat. Ma ei tea kui palju see mul kaalulangetada on aidanud aga pidevatest haiglavisiitidest olen, tänu sellele, pääsenud. Seega olen rahul 🙂

 5. Pets

  Ripsmetehnikult tervisealast nõu küsimas… yeah, right. Tasub lugeda, mida tehti nendega “Pöidlaküüdi reisijuht galaktikas” seerias 🙂

  Asi on ju lihtne – söö vähem, liiguta rohkem . Pekki ja peekonit ei maksa sisse ajada, alkohol on puhas kalor. Rattasõit on jooksmisest palju lihtsam ja (eriti paksukestele) tervislikum, seda jõuab teha 3x kauem ja kui sõita kiiremini, kui 20km/h, siis kulutab kõige rohkem kaloreid.

  1. daki Post author

   Eks muidugi nii ole, kalorid on kalorid. Lihtsalt see veregrupiasi nagu arvab, et vastavalt grupile on kehas mingid ensüümid, mille tõttu osad toidud ei mõju hästi.

 6. Mammu

  Põnev teema ja uurisin ka lähemalt. Mulle liha sobib, aga mitte tatar !!! Miks? Ma tahan koguaeg tatart süüa.

 7. Indigoaalane

  Inimene, kes räägib Sulle veregrupidieedist, ei ole toitumisnõustaja. Õnneks on plaan hakata sel alal varsti inimesi atesteerima, see peaks igasugu wikiteadlased eemale peletama

 8. Hedvig

  Iga inimene loeb, mida tahab, sööb, mida tahab. Punkt. Aga inimesed tõmbavad kohe nina vingu ja hakkavad mürki pritsima…

  Ja Daki on AB, mitte 0, nii et piimatooted võid kohe ära unustada, Jane 😉

  1. AbFab

   Kuulge, sööge, mida tahate, aga ärge esitage igat moevoolu teaduse pähe. Toitumisteadus muide on TEADUS, selleks peab füsioloogiast ja patofüsioloogiast üksjagu teadma.

 9. triangel

  Arvestades seda, kuidas ma elangi piimast, kodujuustust, jäätisest, lillkapsast, tuunikalast, maasikatest, hapukurgist ja mitmeviljaleibadest jääksin ma seda dieeti katsetades puhta nälga. Ja kui ma ei tohiks ube süüa, siis kuidas ma ometigi chilli con carnet teeksin?

  1. AbFab

   Oh, ma naiivse inimesena lihtsalt arvasin, et kui juba miski asi ette võetakse, ja seletatakse, et sellest on lausa RAAMATUID kirjutatud, et siis ongi mingit aimu asjast. Või et kui keegi tahab toitumisnõustaja olla, siis ta teab ka, millest räägib. Ärge pange tähele.

 10. Hedvig

  Kes on esitanud midagi teaduse pähe? Inimesed on lugenud raamatuid ja kommenteerivad seal kirjutatut oma kogemuse põhjal. Keegi ei ole minu teada hakanud toitumisteemalist doktoritööd siin veel kirjutama 🙂

 11. Leevi

  Ma kunagi proovisin ka. Olen 0-veregrupp, aga minu keha nõuab pigem A-veregrupile vastavat menüüd, kuna liha hakkab vastu. Paar päeva suutsin dieeti karmilt pidada ja süüa ainult seal soovitatud toiduaineid. Ca kuu aega ehk niimoodi üldisemalt.
  Midagi PAREMUSE poole küll ei muutunud. Kaalu maha ei läinud, enesetunne paremaks ei läinud. Toitusin edasi oma keha kuulates. Mulle see dieet ei sobinud.

 12. Anu

  Kuule Daki, sulle kui lihasõbrale tundub hoopis paleo (või ka Atkins) sobivat siis 🙂 Liha + veggies + no carbs ning kaal kukub! Mees mul kasutab alati edukalt, kui polstrit liialt tekib 🙂 Ma usun ka pigem kuula oma keha teooriasse kui veregruppidesse.

 13. Rents

  Mina, kes ma PÄRISELT olen heas füüsilises vormis, mitte lihtsalt peenike (ja treenin end süstemaatiliselt, konkreetseid eesmärke silmas pidades, mitte lihtsalt selle pärast, et “võiks nagu veits alla võtta”), lihtsalt irvitasin seda teksti lugedes.

  Esiteks. Sa ei ole ambaal. Kui pekk pealt ära võtta, ei ole sa ka ambaal. Sinust ei saa mitte kunagi ambaali. Jooksmine on hea aeroobne treening, aga lihasmassi see nüüd küll olulisel määral ei kasvata. Naistel on testosteroonitase SADADES kordades madalam kui meestel ja just testosteroon on põhiline, mis lihast kasvatada aitab, nii et selleks, et sina saaksid ambaaliks minna, peaksid sa väga teadlikku jõutrenni tegema ning sinna kõrvale äärmiselt teadlikult toituma. Sinu üldist suhtumist arvestades pole see päris kindlasti miski, mille pärast sa muretsema peaksid. See ei olnud nüüd kuidagi halvustav (ma ei arva, et kõik peaksid oma elu treeningule pühendama või midagi), see oli lihtsalt objektiivne hinnang.

  Teiseks, kui sulle ei meeldi joosta, siis loomulikult ei peaks seda tegema. Sul päris kindlasti pole liiga palju lihaseid (õigem oleks muidugi öelda, et su lihased pole liiga tugevad, aga see-selleks), aga tuleks teha trenni, mis sulle endale naudingut pakub. Ma ei tea, kui palju sa parajasti kaalud, aga alguses on rattasõit ja ujumine väga head asjad, liigeste suhtes üsna sõbralikud ja ei väsita nii palju, seega ei tekita ka erilist vastumeelsust. Kui alguses ei jaksa kümme korda üle jõe ja tagasi ujuda, hulbid niisama ja kasutad ikka lihaseid, et mitte maha surra. Nii on väga lihtne endale liiga tegemata koormust tõsta.

  Kolmandaks. Ma ütlesin just, et tee sellist trenni, mis sulle meeldib. See on muidugi õige, aga eeldusel, et su eesmärgiks on tervem keha, üle-üldine rasvaprotsendi vähendamine jne. Kui sul on konkreetsed eesmärgid (vähendada rasva just istmikult) või pole need otseselt seotud kaalulangetamisega (parandada painduvust või vastupidavust või tasakaalu vms), tuleks muidugi sellest lähtuda. Kui sa tahad saada tugevamaks, pole ikka vaja liiga suurte lihaste pärast muretseda – naised teevad väiksemate raskustega rohkem kordusi ja lihased muutuvad eelkõige sitkemateks, mitte märgatavalt suuremateks. Saad moosipurgid ise lahti*, aga ei näe välja nagu Xena.

  Neljandaks. Ma tahaks öelda midagi ERITI iroonilist ja mürgist veregrupidieedi kohta, aga see oleks nagu puudega inimese jalaga kõhtu tagumine, nii et jätan vahele. Vali dieeti vastavalt sellele, mis sulle endale maitseb. Tundub, et LCHF võiks sulle sobida küll. Ja üldiselt … Try not to eat anything that comes in a bucket, sellest on tavaliselt üsna palju abi.

  * See tähendab, et mehi on veel ainult kepi jaoks vaja.

  1. väga väga naine

   …ma ise ei tahtnud väga elu õpetama hakata, aga kui välja arvata see, et ma pole Rentsi oma ihusilmaga elu sees näinudki ja seega ei tea, kui heas vormis ta on (äkki valetab?) on kõik muu, mida ta ütleb, puhas tõde.

 14. maili

  olen proovinud ja mõjus ka (A+ olen), aga mõjus tegelikult ikka sellepäerast, et kombineerisin dieeti korraliku trenniskäimise ja mõistuse häälega ehket kodujuustu ja apelsine sõin ikka, kuigi see ei olnud soovitatav. loomalihasõber pole kunagi olnud ja sellest loobumine käis lihtsalt. praegu olen seda meelt, et kui loobuda saiast, kartulist ja poollihatoodetest (viinerid jms), langeb kaal ja tõuseb hea enesetunne (ka rämpstoit jääb siis söömata, koosnebki see ju enamasti just eelpool nimetatust). sellised teooriad mul, praktika on muidugi teine teema 😉

 15. brita

  Koolis rääkisime aasta lõpus igasugustest dieetidest ja meie bioloogia õpetaja ütles, et tuleb kuulata, kui keha süüa tahab ja mida tahab, aga veregrupil pole söögiga mitte mingit pistmist.

 16. AbFab

  P.S Veregrupidieedi kohta nii palju, et teaduslikku tõestust “ei ole”, st teadus ei ole leidnud mitte ühtegi seost veregrupi ja toitumise vahel, k.a need seosed, mida selle dieedi looja väidab, et seal on.

  Mind ikka ilgelt huvitab, kuidas mingi eskimo peab hakkama saama.

  Samamoodi tahaks paleo-dieedi kohta märkida, et ei, see pole teps mitte see, kuidas “meie ürgsed esivanemad toitusid” – keegi tegelikult usub ka, et “meie ürgsed esivanemad” toitusid üle kogu planeedi, kõigis erinevates kliimavöötmetes sarnaselt?

 17. maris

  Tere, ma ei ole kunagi su blogis (vist) komenteerinud, aga nüüd teen seda. Sest maailmas pole midagi lihtsamat, kui kaalu langetada. Ilma trennita. Treenida muidugi võib, kui meeldib. Paljud naudivad seda. Mina mitte ja seepärast ma seda ka ei tee. Mulle meeldib hoopis süüa. Aga hakkasin paksuks minema. Sõbrannad samuti. Ja siis me loobusime süsivesikutest. JA KILOD LIHTSALT KADUSID. Mitte kõigist süsivesikutest, aga SAIAST, KRINGLIST, SUHKRUST, KOOGIST, TORDIST, PUDRUST, KARTULIST, MAKARONIST. Et mis järgi jääb? Tegelikult palju. Peekon, PEEKON, peekon, muna, kõik köögiviljad, salatid, juustud, lihad, kanad-värgid, taluvõi, vahukoor jne. Mina söön väga palju köögivilju ja salateid, aga ei koonerda ka peekoni ja juustuga. Söön ka puuvilju ja marju, aga mõõdukalt, sest neis on rohkelt süsikaid. Laias laastus on see LCHF, aga ma ei söö ja ei joo rasva hommikust õhtuni, vaid pigem tarbin vähem süsivesikuid ja kaal kukub. Aa, ma söön kodus tehtud leiba ka ja mõnikord tatart ja kinoad jne. Hindan süsivesikuid nii, et kui ikka kasulikke asju ka sees on, siis tarbin, aga suvalist nisujahu ja suhkrut mitte. Tumedat šokolaadi mõnikord ja kuiva valget veini, kui tahaks napsutada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.